Dnia 24 maja uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawcami udali się na całodniową wycieczkę do Biskupina, by zrealizować zajęcia pt. „Od Piasta do Popiela”. Biskupin to niezwykle atrakcyjne miejsce dla uczniów, ponieważ zobaczyć tam można pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat.
Punktem kulminacyjnym, a zarazem główną atrakcją był pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Zwiedzanie obejmuje rezerwat archeologiczny, na terenie którego znajdują się rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy epoki kamienia, osady pierwszych rolników, osady obronnej ludności kultury łużyckiej, wioski wczesnopiastowskiej. W zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby m.in. broń, szaty i narzędzia. Bardzo atrakcyjnym celem wycieczki był rejs spacerowym statkiem „Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim, skąd rozpościerała się piękna panorama osady, a także miejsca, gdzie swoje domy uwiły sobie kaczki i inne ptactwo. Rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim dawał przyjemne chwile wytchnienia.
Ciekawym, bo praktycznym działaniem był udział w warsztatach z wypiekania bułeczek i ubijania masła. Jeszcze milszą atrakcją była konsumpcja tego zdrowego wypieku.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Interaktywnego Muzeum Rybactwa w Biskupinie. To interaktywna wędrówka przez świat jezior i historii, którą rozpoczynamy zaglądając do domu XIX wiecznego rybaka, poznając jego rodzinę i uczestnicząc w przygotowaniach do posiłku. Wystawa podzielona jest na płynnie przechodzące w siebie sektory tematyczne, przybliżające kluczowe zagadnienia w sposób atrakcyjny wizualnie i dźwiękowo. Zwiedzający zapoznają się między innymi z głównymi technikami i technologiami połowów, gatunkami i morfologią ryb słodkowodnych, charakterystyką flory i fauny polskich jezior oraz tajnikami popularnej sztuki wędkowania.
Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”.
Wycieczka dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyli na długo pozostanie w ich pamięci.
Milena Jóźwiak-Szklarkowska